Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan başörtüsü teklifine ilişkin açıklama

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan başörtüsü teklifine ilişkin açıklama

ANKARA – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Meclis’e sunulması beklenen başörtüsü teklifine ait, önümüzdeki hafta Meclis’e gelebilir ama henüz netleşmedi. Referandumsuz şekilde destek alacağını düşünüyorum. Anayasanın 24 ve 41. maddelerinde düzenlemeyi öngören 2 konuya, hiçbir siyasetçinin katılmamak için gerekçe bulacağı bir neden olmadığını düşünüyorum” dedi.

AK Parti’nin başörtüsüne anayasal teminat getirmeyi amaçlayan anayasa değişikliği teklifinde çalışmalar tamamlandı. Anayasa çalışmalarının tamamlandığını, çalışmaların teknik boyutunu Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğünü ifade eden Yazıcı, ” Teklif önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı’na sunulabilir. Meclis başkanlığına sunulma takvimi şimdi netleşmedi. Cumhurbaşkanımız yurtdışındaydı. Önümüzdeki hafta netleşir. 6’lı masanın metindeki açıklamalarından ben henüz karar vermedikleri şeklinde algılıyorum. Anayasanın 24 ve 41. maddelerinde düzenlemeyi öngören 2 konuya hiçbir siyasetçinin katılmamak için gerekçe bulacağı bir neden olmadığını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Adalet Bakanı Bozdağ’ın ‘Anayasa Değişikliği Teklifine muhalefetin destek vereceğini düşünüyorum’ açıklamasıyla ilgili konuşan Yazıcı,” Ben de sayın bakan gibi düşünüyorum. Muhalefet partilerinin de bu teklife destek vereceklerini bekliyorum 400 üzerinde destek alacağı kanısındayım” dedi.

“Aile birliği kadın ve erkeğin evliliğinden oluşur”

Aileyi muhafazayı amaçlayan düzenleme ilgili de soruları cevaplayan Yazıcı şunları kaydetti;

” Anayasanın 41. maddesini başlığında ailenin korunması, aile birliği ve çocuk hakları, aile birliği kavramını ilave ediyoruz. Aile birliğini yeni ekliyoruz. Aile birliğinin kimlerden oluşacağı da madde metninde yer alıyor. Aile birliği kadın ve erkeğin evliliğinden oluşur. Buna karşı olan olabilir mi? Referandumsuz şekilde destek alacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu