Ekonomi

Akkuyu NGS, Dünya Nükleer Operatörler Birliği Destek Mı̇syonunu Kabul Ettı̇

Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi’nin destek misyonu ekibi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti. Ziyaret, Akkuyu NGS operatörü olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) OSART uzman misyonuna hazırlanması maksadıyla yapıldı.

OSART (Operasyonel Güvenlik İnceleme Ekibi) programı, NGS’lerin güvenilirlik durumunu ve operatörün milletlerarası normlara ve UAEA standartlarına uygun olarak operasyonel kaliteyi sağlamaya hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlıyor.

WANO Moskova Merkezi dayanak misyonu uzmanları, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanına Pre-OSART usulünü tanıttı. Uzmanlar ayrıyeten işçiye Pre-OSART/OSART misyonunun yürütülmesi hakkında detaylı bilgi vererek NGS işçisi ve yüklenicilerinin UAEA uzmanlarıyla etkileşim metodunu de aktardı.

Destek misyonunda Dünya Nükleer Operatörler Birliği Moskova Merkezi’nden Dmitry Chichikin, Leningrad NGS’den Alexei Tararin, Beloyarsk NGS’den Andrey Smelov, Kalinin NGS’den Nikolay Kapitonov, Kola Atomenergoremont’tan Yuri Levchenko ve Belarus NGS’den Andrey Andrushkiv yer aldı.

Misyon temsilcileri Akkuyu NGS inşaat alanını ziyaret ederek Pre-OSART hazırlıklarının mevcut durumu hakkında bilgi edindiler ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin dokümanlarını inceleyerek tavsiyelerde bulundular.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şirketimizi Pre-OSART’a hazırlık için değerli çalışmalar bekliyor. Bir UAEA misyonu sırasında uzmanlar NGS işletmesinin güvenliği ve güvenilirliğine dikkat eder, işçi performansını etkileyen faktörleri, şirket idaresinin tertip yapısını ve maksatlarını dikkate alır ve tüm NGS süreçlerinin idare seviyesini kıymetlendirir. En âlâ uygulamaları inceliyor ve en düzgünlerini kendimiz uyguluyoruz. AKKUYU NÜKLEER takımı olarak, nükleer sanayiden son derece profesyonel uzmanlarla çalışma fırsatı sunduğu için WANO’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu