Haber

Çarpıcı ‘S-400’ iddiası! Rusya harekete geçti…

Ukrayna, Rusya’nın kara hedeflerini vurmak için S-300 ve S-400’leri kullandığını açıkladı. Rusya-Ukrayna savaşının şiddeti artarak devam ediyor. Taraflar tüm kartlarını sahaya çeker. Son olarak Ukrayna tarafından yapılan açıklamada Rusya’nın savaş sırasında Ukrayna’daki kara hedeflerini vurmak için stratejisini değiştirdiği ileri sürüldü.

RUSYA, KARA HEDEFLERİNİ VURMAK İÇİN S-300 VE S-400 KULLANIYOR

Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ihnat, Kiev’deki Ukrayna Medya Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’daki kara hedeflerini vurmak için S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerini kullandığını iddia etti. Yuriy Ihnat, Moskova’nın halihazırda çok sayıda S-300 füzesi üretildiği için potansiyelinden yararlanmaya çalıştığını söyledi.

İngiliz Savunma Bakanlığı Aralık 2022’de Rusya’nın 500 kilogramlık bir savaş başlığını 500 kilometreye kadar taşıyabilen SS-26 İskender kısa menzilli balistik füzelerinin envanterinin değerli bir bölümünü muhtemelen tükettiğini bildirdi. Buna atıfta bulunan Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü, Rusya’nın 100’den az modern İskender balistik silahına sahip olduğunu ve bu nedenle yer hedeflerini vurmak için S-300 ve S-400 füzelerini kullandığını belirtti.

S-300 VE S-400S MODİFİYE

Geçmişte Rus ordusunun kara saldırıları için modifiye S-300 ve S-400 Hava Savunma Sistemini kullandığı biliniyor.

Ukrayna medyası, Moskova’nın birkaç aydır S-300’den fırlatılan 5V55 füzesi ile cephe hattına yakın şehirlere saldırdığını sık sık bildirdi. Ancak Rusya artık bir S-400’den fırlatılan daha yeni ve daha güçlü 48N6DM’yi kullanıyor.

S-300 ve S-400, havadaki hedefleri vurmak için inşa edildi. Ancak Rusya’nın bu hava savunma sistemlerini kara hedeflerini vuracak şekilde modifiye ettiği söyleniyor.

sivrihisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu