Haber

HTŞ’nin Suriye ordusuna saldırısı: 11 ölü

El Kaide’nin eski Suriye kolu Heyet Tahrir el Şam (HTŞ), Suriye ordusuna saldırı düzenledi. İdlib’in büyük çoğunluğunu kontrol eden HTŞ’nin, Kafr Ruma yakınlarındaki bir askeri karakola top mermisi ve roketlerle saldırdığı belirtildi. Saldırılar sonucunda 11 Suriye askerinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı açıklamada, “HTŞ, İdlib vilayetindeki Kafr Ruma yakınlarındaki Suriye askeri karakoluna top mermisi ve roket atarak sekiz askeri öldürdü.” Daha sonra Kafr Nabl yakınlarında üç Suriye askerinin ‘keskin nişancılar’ tarafından öldürüldüğü belirtildi.

ANKARA-ŞAM NORMALİZASYONUNDA SALDIRILAR ARTTI

AFP’ye konuşan SOHR Başkanı Rami Abdel Rahman, Ankara ile Şam arasındaki “normalleşme” sürecinde HTŞ’nin İdlib’de Suriye ordusuna yönelik saldırılarını artırdığını söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “terör örgütü” listesine alınan HTŞ, 2016 yılında El Esas ile ilişkilerini resmen kesmişti.

HTŞ LİDERİ ‘U DÖNÜN’ DEDİ

11 yıl sonra Türkiye ile Suriye’nin ortasında üst düzey resmi temas kurulması HTŞ’nin tepkisini çekerken, örgütün lideri Ebu Muhammed el Kolani diğer silahlı gruplara ‘Suriye rejimine karşı birleşme’ çağrısında bulundu. Colani, Suriye ile Türkiye arasındaki Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülen görüşmeleri “Suriye devriminin hedeflerinden sapan tehlikeli bir U dönüşü” olarak nitelendirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu