Haber

İskenderun’a gelen leylek sürüsü kaldıkları sırada ilk kez görüntülendi.

İskenderun’a gelen leylek sürüsü kaldıkları sırada ilk kez görüntülendi.

HATAY – Hatay’ın İskenderun ilçesinde göç yolunda ilk kez konaklayan leylek sürülerinin görülmesi üzerine uzmanlar, durumu titremelerle birlikte insan nüfusunun azalmasına bağladı.

Kahramanmaraş’ta depremlerden en çok etkilenen illerin ortasında yer alan Hatay, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. İlkbaharda bölgeden geçişlerine devam eden leylekler, İskenderun ilçesinde sürü halinde konaklarken ilk kez görüntülendi. İlçeye bağlı Düğün Yurdu Mahallesi’ndeki tarım alanlarında barınan leylek sürülerinin bu davranışının nedeninin ise sarsıntıyla değişen çevresel faktörlerle ilgili olduğu kaydedildi.

Bu tür olayların Covid ve sarsıntı dönemlerinde görüldüğünün belirlendiğine işaret eden İskenderun Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Abdullah Sakallı da bilgi verdi.

Depremlerle birlikte insan nüfusunun azalmasına bağlı etkenler nedeniyle kuşların bu bölgede kalmaya başladığını vurgulayan Doç. Abdulla Sakallı, “Hatay bölgesi önemli bir göç yolu üzerinde. Göçmen kuşlar sıcak hava sirkülasyonunu takip ediyor. Bundan deprem ve doğa olaylarının etkisi var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu